BMW rozwija trzycylindrowy silnik o pojemności 1,5 litra. Prototypową wersję wyposażono w nowatorski system wtrysku wody, a osiąga ona moc 218 KM. Jak to osiągnięto?

Zasada działania jest znana od wielu lat. Do kolektora ssącego wtryskiwana jest woda, poprzez specjalny rozpylacz, która mieszając się z powietrzem wtłaczanym przez turbinę wyparowuje, obniżając jednocześnie temperaturę zasysanego powietrza, a co za tym idzie także samego silnika. Takie rozwiązanie zwiększa wydajność jednostki napędowej i podnosi jej osiągi o ok. 10%.

Obniżenie temperatury powietrza doładowującego umożliwiło zwiększenie stopnia sprężania z 9,5:1 do 11:1, co w silnikach doładowanych jest rzadko spotykane.

Wcześniej zaprezentowano inny silnik BMW M4 Moto GP z niemal identycznym rozwiązaniem. Tutaj miał on 5-litrowy zbiornik wody umieszczony pod podłogą bagażnika. W BMW serii 1 z trzycylindrową jednostką nie ma zbiornika, a kierowca nie musi pamiętać o jej uzupełnianiu. System pozyskuje H2O z układu klimatyzacji. Z punktu widzenia właściciela pojazdu, system jest bezobsługowy.